Sviatosti a Sväteniny
Katolícka cirkev má 7 sviatostí. Ustanovil ich Kristus. Krst, birmovanie a posvätný stav dávajú človeku nezmazateľný znak. Ďalšie sviatosti sú manželstvo, pomazanie chorých, sviatosť pokánia a eucharistia. Iba raz sa prijíma krst, birmovanie a posvätný stav. Sviatosť pomazania chorých, eucharistia a sviatosť pokánia sa prijímajú opakovane. V prípade úmrtia jedného z manželov sa môže nanovo uzavrieť aj sviatosť manželstva. Krst a birmovanie sú sviatosti uvádzania do kresťanského života, sviatosť pokánia a pomazania chorých sú sviatosti uzdravovania. Sviatosť posvätného stavu a sviatosť manželstva nazývame sviatosťami služby spoločenstvu.
SVIATOSŤ KRSTU
KRST
Svätý krst je základom celého kresťanského života, vstupnou bránou do života v Duchu, ako aj bránou, ktorá otvára prístup k ostatným sviatostiam.
SVIATOSŤ BIRMOVANIA
BIRMOVANIE
Sviatosť birmovania tvorí spolu s krstom a Eucharistiou jeden celok sviatostí uvádzania do kresťanského života“, ktorého jednotu treba zachovať.
SVIATOSŤ EUCHARISTIE
1. SV. PRIJÍMANIE
Eucharistia je prameň a vrchol celého kresťanského života. Obsahuje celé duchovné dobro Cirkvi, totiž samého Krista, nášho veľkonočného Baránka.“
SVIATOSŤ POKÁNIA
SPOVEĎ
Sviatosť pokánia je prostriedkom k tomu, aby človeku boli odpustené hriechy. Človek sa ňou obracia k Bohu, vyznáva svoje hriechy a ľutuje ich.
SVIATOSŤ POMAZANIA CHORÝCH
POMAZANIE CHORÝCH
Sviatosť pomazania chorých je veľkou posilou v ťažkých chvíľach, ktorou sa vyprosí uzdravenie duše a nezdriedka i tela.
SVIATOSŤ MANŽELSTVA
MANŽELSTVO
Z platného manželstva vzniká medzi manželmi zväzok, ktorý je svojou prirodzenosťou trvalý a výlučný.
SVIATOSŤ POSVÄTNÉHO STAVU
VYSVIACKA
Ordináciou (vysviackou) je prijímateľ tejto sviatosti začlenený medzi diakonov, kňazov alebo biskupov a udeľuje sa ňou osobitný dar Ducha Svätého
OBRAD
KRESŤANSKÉHO POHREBU
Dňom smrti sa pre kresťana začína na konci jeho sviatostného života dovŕšenie jeho znovuzrodenia, ktoré sa začalo v krste.